Türev Araçlar

Türev Araçlar

VİOP

Vadeli işlem piyasaları (türev piyasalar), anlaşmanın bugünden yapıldığı ve yükümlülüklerin gelecek bir vadede yerine getirildiği, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasa veya borsalar ile benzer sözleşmelerin işlem gördüğü diğer organize olmamış piyasaları kapsamaktadır. Vadeli işlem piyasalarında işlem gören sözleşmeler korunma, yatırım ve arbitraj amaçlı olarak kullanılabilmekte, bireysel ve kurumsal yatırımcılara risk algıları ve getiri beklentilerine göre riskten korunma, gelecekteki nakit akımlarını belirleme imkanı sağlamaktadır.

BIST Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda BIST 30 Endeks ve Pay vadeli işlem sözleşmeleri; TLDolarTLEuro ve EUR/USD döviz vadeli işlem sözleşmeleri; TL/Gram AltınDolar/Ons Altın altın vadeli işlem sözleşmeleri; Ege PamukAnadolu Kırmızı Buğday emtia vadeli işlem sözleşmeleri;Baz Yük Elektrik vadeli işlem sözleşmeleri, SASX10 Endeksi yabancı endeks vadeli işlem sözleşmesi, Çelik Hurda vadeli işlem sözleşmesi, FBIST Borsa YF vadeli işlem sözleşmesi ile BIST30 EndeksMini BIST 30 EndeksPay ve TLDolar opsiyon sözleşmeleri üzerinden işlem yapılmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için:
E-mail : turevaraclar@ziraatyatirim.com.tr
Tel : 0212 339 80 80 veya 0 850 22 22 979 (ZRY)

İşlem Esasları

VİOP'ta Günlük İş Akışı, Kâr – Zarar ve Teminat Tamamlama Çağrısı, Emirler, Nemalandırma, Kaldıraç Etkisi

VİOP'ta Günlük İş Akışı

TAM İŞ GÜNÜ
 

PAZAR

SEANS SAATLERİ

Pay Türev Pazarı

09:30 – 18:10

Diğer Türev Pazarları

09:30 – 18:15YARIM İŞ GÜNÜ
 

PAZAR

SEANS SAATLERİ

Pay Türev Pazarı

09:30 – 12:40

Diğer Türev Pazarları

09:30 – 12:45

Sisteme gönderilen emirler normal seansta fiyat ve zaman önceliğine göre eşleşirler.

Kâr – Zarar ve Teminat Tamamlama Çağrısı

VİOP hesabındaki mevcut pozisyonlar karşılığı bulundurulması gereken asgari tutarı aşan teminatlar, istenildiği takdirde çekilebilir.

VİOP’ta yapılan işlemler sonucu oluşan kârlar bir sonraki borsa işgünü, zararlar ise aynı gün hesaplara yansıtılır.

Oluşan zararlar veya nakit dışı teminatların değer yitirmesi sonucu işlem teminatı karşılıkları, sürdürme teminatı seviyesi veya bu seviyenin altına düştüğü takdirde, yapılan teminat tamamlama çağrılarına, nakit teminat yatırarak veya ters işlem ile pozisyonlar tasfiye edilerek cevap verilir. “T” gününden kaynaklanan teminat tamamlama çağrılarına, müşterilerimizin “T+1” işlem günü saat 12:00’a kadar yanıt vermeleri gerekmektedir.

Emirler

Emir Yöntemleri

VİOP’a girilebilecek olan emirlerde aşağıdaki belirtilen üç fiyat belirleme yönteminden birinin seçilmesi zorunludur: Limitli (LMT)Piyasa (PYS)Kapanış Fiyatından (KAP)

Emir Türleri

Emir yöntemlerinden bir tanesi seçildikten sonra Kalanı Pasife Yaz (KPY)Gerçekleşmezse İptal Et (GİE)Kalanı İptal Et (KİE) veya Şarta Bağlı (SAR) emir türünden birinin seçilmesi gerekmektedir

Emir Süreleri

Emir girişinde emrin sistemde geçerli olacağı süreye ilişkin dört seçenek bulunmaktadır. Seans Emri (SNS)Günlük Emir (GUN)İptale Kadar Geçerli Emir (IKG) ve Tarihli Emir Günlük akış içerisinde sadece bir seans olduğu için "seans" ve "gün" emirleri aynı süreye işaret etmektedir. Her iki süre için de günlük fiyat hareket limitleri geçerlidir. "İptale kadar geçerli" ve "tarihli" sürelerinin seçilmesi durumunda, günlük fiyat hareket limitlerinin dışında emir girilebilir.

Emir Düzeltme

Sistemde açık emirler ya da kısmi olarak gerçekleşmiş olan emirlerin gerçekleşmeden bekleyen kısımları istenildiği anda ilgili temsilciler tarafından değiştirilebilir.

Emir İptali

Açık olan emirler ya da kısmi olarak gerçekleşmiş olan emirlerin gerçekleşmemiş olarak bekleyen kısımları iptal edilebilir.

Nemalandırma

Her gün 15:40 itibariyle teminat hesaplarında bulunan TL cinsinden işlem teminatı karşılıkları Takasbank tarafından, günün piyasa koşullarına göre en iyi gayret gösterilmek suretiyle nemalandırılmakta, nemalar ise bir sonraki borsa işgünü VIOP hesaplarına yansıtılmaktadır.

Oluşan zararlar veya nakit dışı teminatların değer yitirmesi sonucu işlem teminatı karşılıkları, sürdürme teminatı seviyesi veya bu seviyenin altına düştüğü takdirde, yapılan teminat tamamlama çağrılarına, nakit teminat yatırarak veya ters işlem ile pozisyonlar tasfiye edilerek cevap verilir. "T" gününden kaynaklanan teminat tamamlama çağrılarına, müşterilerimizin "T+1" işlem günü saat 12:00’a kadar yanıt vermeleri gerekmektedir.

Kaldıraç Etkisi

Başlangıç teminatı olarak adlandırılan ve işlem tutarının çok düşük bir oranına tekabül eden bir tutar ile pozisyon açma imkanı, yatırımcılara sahip oldukları fonların çok fazla üzerinde pozisyonlar alarak daha yüksek oranda kâr (veya zarar) etmelerine neden olur.

Kaldıraç Oranı = Pozisyon Tutarı / Başlangıç Teminatı Tutarı (POPUP)

 

Ziraat Yatırım'da Türev İşlemler

Hesap açma ve Alım - Satım

Hesap Açma

Ziraat Yatırım’ın konusunda uzman kadrosu aracılığı ile VİOP'ta işlem yapabilmeniz için en yakın Ziraat Yatırım Şube ve Yatırım Merkezleri ile Ziraat Bankası’nın tüm şubelerinden temin edebileceğiniz Türev Araçlar Alım Satım Sözleşme Seti’ni doldurarak Ziraat Yatırımda VİOP Hesabı açabilirsiniz.

Ziraat Yatırım’da Yatırım Hesabı bulunmayan ancak VİOP hesabı açmak isteyen yatırımcıların, ilave olarak Sermaye Piyasalarında Alım Satıma İlişkin Aracılık Çerçeve Sözleşmesi’ni de doldurmaları gerekmektedir.

Alım - Satım

Yatırımcıların vadeli işlem sözleşmelerinde alım veya satım yapabilmeleri için Ziraat Yatırım VIOP hesaplarının bir önceki borsa işgünü saat 17:45'e kadar açılmış olması ve alınacak pozisyon için yeterli ve uygun işlem teminatlarının teminat hesaplarında bulunması gerekmektedir.

Ziraat Yatırım Şubeleri, Yatırım Merkezleri, Ziraat Bankası’nın tüm şubeleri ile e-ZiraatZiraat Trader ve  0 850 22 22 979 (ZRY) Müşteri Hizmetleri Merkezimiz aracılığı ile VİOP alım-satım emirlerinizi anında iletebilirsiniz.